Bosch dłuto to narzędzie, które było znane już ponad 1000 lat temu. Przez ten czas ewaluowało do wyglądu który ma obecnie. Łopatkowe dłuto Bosch jest to niezbędny element wyposażenia każdej pracowni stolarskiej. Służy nie tylko do ręcznej obróbki drewna, ale również kamienia. Wykorzystuje się ich przy wykonywaniu bryły obrabianego przedmiotu czy profilu połączenia, do cięcia wczepów, wpustów narożnych i zagłębień. Bosch dłuto łopatkowe daje nam możliwość tworzenia w drewnie, bez którego ten proces były po prostu niemożliwy.
Bosch dłuto na co zwrócić uwagę przy zakupie? Uchwyt z jakiego surowca jest wykonana. Często używa się do tego drewno bukowe, ale coraz powszechniej możemy spotkać rączki zrobione z tworzywa sztucznego. Miejmy na uwadze, że łopatkowe dłuto Bosch będzie długo w naszej ręce, dlatego jego trzymanie powinno być funkcjonalne. Twardość stali to inny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Bosch dłuto łopatkowe posiada twardość powyżej 60 HRC. Tego rodzaju dłuta nadają się do zwykłych prac. Długość ostra powinna być dostosowana do prac, aby zapewnić nam najodpowiedniejszą wydajność. Bosch dłuto które możemy poznać typy:

  • Łopatkowe dłuto Bosch z fazowaniem bocznym – jest to niewątpliwie najsławniejszy rodzaj dłuta, które ma dość uniwersalne zastosowanie. Przede wszystkim przydaje się w czasie lekkich prac stolarskich – zarówno w przydomowym garażu, jak również w warsztacie.
  • Bosch dłuto łopatkowe z fazowaniem zbieżnym – ten model dłuta jest stosowany podczas prac z drzewem, a wyprofilowana faza boczna sprawia, iż wolno nim działać chociażby w trudno widocznych miejscach.
  • Bosch dłuto bez fazowania – przekrój prostokątny wzmacnia dłuto i pozwoli na szersze zastosowanie. Dedykowane do obróbki zgrubnej, oczyszczania gniazd itp.
  • Łopatkowe dłuto Bosch skośne – jest to rodzaj używany przede wszystkim do prac wykończeniowych w drewnie. Ze względu na kształt idealnie sprawdza się przy pracy w narożnikach.
  • Bosch dłuto łopatkowe kątowe – służy do oczyszczania narożników.
  • Łopatkowe dłuto Bosch gniazdowe – odpowiednie do głębokich dłutowań. Doskonale radzi sobie z drążeniem otworów.
  • Bosch dłuto krótkie – jest niezwykle dokładne, a przy tym wygodne. Szczególnie dobrze radzi sobie podczas wykonywania detali również przy pracach wykończeniowych. Dzięki małej rączce operowanie nim zapewnia doskonały stopień ochrony.
  • Bosch dłuto łopatkowe długie – ten typ narzędzia będzie odpowiednim wyborem do prac w trudno widocznych miejscach. Dłuta długie zawsze są wyprofilowane tak, by klinga była wyjątkowo cienka. Dzięki temuż można znacznie prosto usuwać nawet bardzo delikatne powierzchnie drewna.
  • Łopatkowe dłuto Bosch żłobak – stosowane jest do wytwarzania żłobień. Sprawdzi się zarówno podczas produkcji lekkich, jak i ciężkich.

Wybór właściwego dłuta zależy więc do których prac go potrzebujemy. Powinniśmy jednak zapoznać się z uwagami użytkowników przed zakupem.